Szpachlowanie płyt gips-karton
Autor: F.H.U EcoTecto, publikacja: 2020-05-29
Popularnym rozwiązaniem podczas wykończenia jest używanie płyt suchego tynku. Koszty robocizny wraz z materiałem są stosunkowo niskie, a praca przyjemna oraz lekka.
Częstym problemem występującym przy tego rodzaju pracach są pęknięcia, które spowodowane są nie rzadko używaniem złej techniki lub wykonaniem szpachlowania w sposób nieprofesjonalny.
Pominę dzisiaj kwestie mocowania płyta gips-karton na profilu lub drewnie. Skupię się na przekazaniu wiedzy na temat techniki szpachlowania łączeń gips-karton.
Rozróżniamy dwa rodzaje łączeń, tj. oryginalne z tak zwanym felcem oraz nieoryginalne bez felca. Są produkowane płyty felcowe, lecz my skupimy się na tym pierwszym rodzaju płyt występujących w sprzedaży najczęściej.
Oryginalne łączenia pokrywany warstwą gipsu szpachlowego lub gotową masą polimerową typową do tego rodzaju podłoża. Następnie wtapiamy papier celulozowy równo na łączeniu płyt. Potem przeciągamy szpachlą lub blachą od środka w górę oraz od środka w dół. Nieoryginalne łączenia wcześniej należy podszpachlować i dopiero po całkowitym wyschnięciu postępujemy tak samo jak w przypadku łączeń oryginalnych.
Po całkowitym wyschnięciu nakładamy kolejną warstwę masy zalecanej, pamiętając, aby nie zostawiać kantów oraz nie wyciągnąć zbyt dużej ilości szpachli z łączenia. Nieoryginalne łączenia ciągniemy szeroko ok. 15 cm z każdej strony. Po wyschnięciu nakładamy ostatnią, trzecią warstwę, która będzie końcową już pod szlifowanie.
W przypadku łączenia sufit G-K wraz ze ścianą G-K należy zastosować bandaż papierowy typu Ultra Flex Midi Flex lub po prostu papier celulozowy, który wywijamy pod kątem 45 stopni w narożnikach. Materiałem, którego używamy pod bandaż, jest masa zbrojeniowa szpachlowa, np Vario lub FOG 360, czyli gotowa masa polimerowa do zbrojenia łączeń oraz naroży. Tak wykonanym szpachlowaniem przedłużamy żywotność naszych ścian oraz sufitów, gdzie nie powinny wystąpić pęknięcia, jeśli tylko konstrukcja i cała reszta została wykonana wedle sztuki budowlanej.
Dodam tylko, że istnieją urządzenia ułatwiające nakładanie szpachli pod zbrojenia celulozą, jak i jej pokrywanie, takie jak box do szpachlowania, banjo czy Bazooka popularna w krajach skandynawskich oraz USA.
Opracowanie:
F.H.U EcoTecto